Reakcje alergiczne na skórze mogą przejawiać się w różnych formach. Najczęściej mamy do czynienia z zaczerwienieniem i swędzeniem skóry. Problem pojawia się, gdy skóra nadmiernie reaguje na wiele substancji, które dla innych osób są zupełnie nieszkodliwe. Wtedy możemy mówić o cerze alergicznej, a w niektórych przypadkach o cerze atopowej. Dowiedz się, jak rozpoznać taką cerę i jak o nią dbać?
Cera wrażliwa a cery alergiczne
Wiele osób utożsamia pojęcie cery wrażliwej z cerą alergiczną. Nie jest to do końca prawidłowe, ponieważ o ile cera alergiczna jest cerą wrażliwą, o tyle cera wrażliwa nie zawsze jest cerą alergiczną. Cera wrażliwa może nadmiernie reagować na różne czynniki zewnętrzne (np. wiatr, słońce, lekkie uszkodzenie naskórka), co nie zawsze jest bezpośrednio związane z uczuleniem na określoną substancję. W przypadku cery alergicznej natomiast reakcja jest spowodowana kontaktem z konkretnym alergenem.
Jeśli masz cerę ze skłonnością do alergii, oznacza to, że często występują u Ciebie różnego typu wypryski w odpowiedzi na substancje, na które masz uczulenie. Mogą to być np. kosmetyki, jedzenie, tkaniny, sierść zwierząt, czy kurz. Alergia może objawiać się w różny sposób. Może być to np. alergiczny wyprysk kontaktowy, który charakteryzuje się rumieniem, krostkami i pęcherzykami. Miejsca objęte stanem zapalnym najczęściej też swędzą. Innym rodzajem reakcji jest pokrzywka, objawiająca się jasnymi bąblami z występującym dookoła zaczerwienieniem. Może wystąpić też wyprysk fotoalergiczny, związany z działaniem substancji fototoksycznej w połączeniu z wystawieniem skóry na słońce.
Cera atopowa a skłonność do alergii
Wyprysk atopowy jest odrębnym rodzajem reakcji alergicznej, o bardzo charakterystycznych cechach. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, uwarunkowaną genetycznie. Jej bezpośrednią przyczyną jest zaburzenie bariery lipidowej naskórka oraz nadmierna reakcja układu odpornościowego skóry, który usiłuje się bronić nawet przed substancjami nieszkodliwymi. Cera atopowa jest jednocześnie cerą suchą, dlatego potrzebuje intensywnego nawilżania.
Atopowe zapalenie skóry przejawia się zaczerwienieniem i uciążliwym swędzeniem. Egzema najczęściej pojawia się w zgięciach łokci, na dłoniach, czy w zgięciach kolan, ale może występować na całym ciele, również na twarzy. Może przyjmować formę tzw. wyprysku pieniążkowatego, czyli okrągłych zmian, przypominających w kształcie monety. Skóra w tych miejscach jest czerwona i bardzo sucha. Istnieje też ryzyko nadkażenia bakteryjnego, które może powstać pod wpływem drapania.
Atopowe zapalenie skóry występujące na twarzy jest szczególnie uporczywą dolegliwością – zmiany nie tylko swędzą, ale również są nieestetyczne. Próby przykrycia ich makijażem zwykle są nieskuteczne, gdyż skóra pod nim się łuszczy. Dodatkowo takie działanie może pogorszyć stan skóry i doprowadzić do zakażenia bakteryjnego. Dlatego w przypadku zaobserwowania objawów AZS należy jak najszybciej zwrócić się do dermatologa, który ustali właściwe leczenie. Nawet jednak kiedy objawy się wyciszą, należy pamiętać o właściwej pielęgnacji cery atopowej.
Pielęgnacja cery alergicznej i atopowej
Osoby, posiadające cerę ze skłonnością do alergii powinny przede wszystkim uważać na skład produktów, których używają. Testując nowy produkt, warto upewnić się na początku na niewielkiej powierzchni skóry, czy nie występuje alergia. Uczulenie może być wywołane zarówno substancjami syntetycznymi, jak i naturalnymi. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybieranie kosmetyków hipoalergicznych, które mają bardzo niski potencjał uczulający. Niemniej jednak, że każda skóra jest inna i dlatego każda osoba może zareagować inaczej na dany preparat.
Dbając o cerę alergiczną i atopową należy pamiętać o podstawowych elementach pielęgnacji.
Oczyszczanie cery alergicznej i atopowej
Żadna pielęgnacja nie może obyć się bez oczyszczania, czyli dokładnego demakijażu i mycia twarzy. W przypadku cery alergicznej należy do demakijażu używać delikatnego płynu micelarnego lub mleczka, a przy cerze atopowej najlepiej mleczka lub olejku przeznaczonego do tego typu skóry. Mycie najlepiej wykonywać za pomocą żelu lub pianki, również dedykowanej dla cer alergicznych i atopowych.
Tonizowanie cery z alergią i atopią
Przywrócenie właściwego pH cery jest bardzo ważne. Utrzymujący się przez długi czas podwyższony odczyn może bowiem sprzyjać rozwojowi bakterii. Dlatego sięgaj po sprawdzone, łagodne toniki przeznaczone dla cer z tendencją do alergii. Można rozważyć też stosowanie hydrolatu, czyli delikatnego wyciągu z roślin, powstałego w efekcie skraplania pary wodnej z niewielką zawartością olejków eterycznych. Niektóre hydrolaty można używać również do wyrównania pH cery. Jednak w tym przypadku lepiej zachować dużą ostrożność i zawsze najpierw sprawdzić, czy nie występuje reakcja alergiczna na produkt.
Nawilżanie cery alergicznej i atopowej
Nawilżanie i natłuszczanie przy cerze alergicznej lub atopowej jest bardzo istotne. Kluczowymi aspektami są wzmocnienie warstwy lipidowej naskórka i jak najdłuższe utrzymanie wody w skórze. Dlatego warto szukać kosmetyków, zawierających w składzie substancje takie jak gliceryna, ceramidy, mocznik, alantoina.
Do pielęgnacji cery atopowej zalecane jest stosowanie specjalnych emolientów, które mają za zadanie intensywne nawilżenie skóry i jej ochronę przed niekorzystnym wpływem otoczenia. Wykazują również działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe, dzięki czemu łagodzą objawy egzemy. Dermatolodzy zalecają, aby osoby ze skórą atopową stosowały tego typu preparaty cały czas, również w okresie wyciszenia objawów choroby. Zalecane jest stosowanie kremów min. 2 razy dziennie, a w okresie zaostrzenia objawów jeszcze częściej.
Kontrowersyjnym dla niektórych osób składnikiem większości emolientów są oleje mineralne, będące pochodnymi ropy naftowej (np. parafina, wazelina). Ich obecność uzasadniona jest tym, że doskonale izolują one skórę przed działaniem czynników zewnętrznych i chronią przed utratą wody. Eksperci podkreślają, że substancje te są w pełni bezpieczne i sprawdzone. Warto wiedzieć jednak, że nie powinno się ich stosować w przypadku cery przetłuszczającej się, mogą bowiem zatykać pory i przyczyniać się do rozwoju zaskórników.
Wiele naturalnych olejów roślinnych również wykazuje właściwości emoliencyjne. Należą do nich m.in. olej konopny, olej z wiesiołka, olej lniany, czy olej ze słodkich migdałów. Dlatego te składniki są często dodawane do kosmetyków dla cery atopowej. Te naturalne substancje mogą mieć zbawienny wpływ na stan skóry, ale osoby z cerą alergiczną powinny podchodzić do nich ostrożnie ze względu na możliwe reakcje uczuleniowe.
W przypadku wystąpienia silnej egzemy może istnieć konieczność zastosowania maści ze sterydami, którą może przepisać dermatolog. Należy rozważnie stosować tego typu środki, zwłaszcza na skórę twarzy i kierować się zaleceniami lekarza.
Czego unikać przy cerze alergicznej i atopowej?
W przypadku częstego występowania wysypki należy przede wszystkim zidentyfikować substancje uczulające. W tym celu najlepiej wykonać testy na alergię. Jednak nawet kiedy dowiesz się, co wywołuje u Ciebie reakcję alergiczną, nie zawsze łatwo jest ten składnik wyeliminować. W przypadku alergii na kurz, czy pyłki roślin styczność z alergenami jest nie do uniknięcia. Dlatego jeśli występują objawy alergii, oprócz odpowiednich kosmetyków i maści, trzeba stosować leki antyhistaminowe.
Warto zastanowić się również nad stosowaną dietą. Często egzemę nasila spożywanie niezdrowej żywności i napojów – np. fast foodów, produktów z dużą ilością konserwantów, czy alkoholu. Cukier również nie jest sprzymierzeńcem osób ze skłonnością do alergii, wzmaga bowiem stany zapalne w organizmie. Dlatego jeśli masz cerę alergiczną lub atopową, zrezygnuj albo mocno ogranicz spożycie słodyczy i słodkich napojów. Zamiast tego, postaw na dużą ilość owoców i warzyw oraz zdrowe oleje, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe.
Zabiegi dla cery alergicznej i atopowej
W przypadku cer tak wrażliwych jak cera alergiczna należy zachować szczególną ostrożność przy dobieraniu zabiegów medycyny estetycznej. Istnieją jednak terapie, które szczególnie dobrze sprawdzą się w takich przypadkach. Ważne, aby podczas konsultacji poinformować o swojej chorobie, przyjmowanych lekach i stosowanych kosmetykach specjalistycznych. Wśród polecanych zabiegów warto wymienić:
Mezoterapia igłowa dla skóry atopowej
Istnieje terapia dedykowana cerze atopowej, która wykorzystuje mezoterapię igłową do wprowadzenia specjalnego koktajlu, wzmacniającego barierę ochronną skóry. Preparat zawiera glukozyd askorbylu, który łączy w sobie skrobię i witaminę C. Pobudza skórę do produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego, dzięki czemu skutecznie ujędrnia i nawilża cerę. Produkt zawiera też antyoksydanty, takie jak kwas liponowy, działający przeciwzapalnie i hamujący procesy starzenia. Zawarte są w nim również cenne ceramidy, które wspierają odbudowę warstwy ochronnej naskórka.
Laserowe leczenie egzemy
Terapia laserowa wykazuje wysoką efektywność w leczeniu różnego rodzaju egzemy, w tym wyprysku atopowego. Ta nieinwazyjna kuracja polega na emitowaniu wiązki światła, trafiającej precyzyjnie w zmiany skórne. Laser nie narusza przy tym zdrowych miejsc na skórze, a jego stosowanie jest bardzo bezpieczne. Dzięki zabiegom z wykorzystaniem lasera skóra łatwiej się regeneruje, a także zmniejsza się ryzyko nawrotu egzemy.
Jeśli nie wiesz, jakie zabiegi sprawdzą się u Ciebie, umów się na konsultację w naszej klinice! W Skin-Medic dokładnie ocenimy stan Twojej skóry i zaproponujemy Ci odpowiednią terapię.