Suche skórki pojawiają się często na policzkach, pod oczami i na nosie. Świadczą one niewątpliwie o problemach z utrzymaniem wody w naskórku. Masz tendencję do powstawania suchych skórek na twarzy? Dowiedz się, co zrobić, aby uniknąć tego problemu!
Dlaczego pojawiają się suche skórki na twarzy?
Przyczyna leży w nadmiernym wysuszeniu warstwy naskórka. Suche skórki na twarzy wskazują na to, że nie zapewniasz swojej cerze optymalnego nawilżenia. Przyczyną może być stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, niewłaściwa dieta lub narażenie na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Przesuszenie skóry może być spowodowane nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne, silny wiatr lub mróz.
Często osoby borykające się z trądzikiem nie zwracają wystarczającej uwagi na nawilżanie skóry. Stosowanie silnych kosmetyków oczyszczających również może spowodować wysuszenie cery. Pamiętaj, że każdą cerę trzeba nawilżać, nawet jeśli zmagasz się ze zmianami trądzikowymi. Unikanie tego ważnego etapu pielęgnacji może skutkować pojawieniem się suchych miejsc na twarzy.
Zapobieganie suchym skórkom – ważna jest dieta
Jeśli na Twojej cerze często występują suche skórki, przyjrzyj się uważnie swojej diecie. Być może wprowadzenie kilku niewielkich zmian pozytywnie wpłynie na Twoją cerę i pomoże Ci pozbyć się tego problemu. Jeśli chcesz zapobiec powstawaniu suchych skórek na twarzy, spożywaj dużo warzyw i owoców. Szczególnie istotne są produkty zawierające witaminy A i C oraz witaminy z grupy B. Witaminę A znajdziesz m.in. w marchewce, czy szpinaku, z kolei papryka i natka pietruszki są bogate w witaminę C. Witamin z grupy B dostarczą Ci warzywa strączkowe, nasiona i nabiał.
Kolejnym istotnym składnikiem zdrowej diety, zapobiegającej przesuszaniu się skóry, są nienasycone kwasy tłuszczowe. W celu dostarczenia sobie tego niezbędnego składnika, spożywaj nierafinowane oleje roślinne, takie jak olej lniany, olej z wiesiołka lub z pestek winogron. Mało znanym, ale bardzo wartościowym źródłem NNKT jest również olej z lnianki siewnej, zwany też olejem rydzowym.
Pielęgnacja cery ze skłonnością do suchych skórek
Odpowiednia pielęgnacja jest także nieodzownym elementem dbania o zdrowie Twojej cery i zapobiegania powstawaniu suchych skórek. Zwróć szczególną uwagę na kosmetyki, jakich używasz do poszczególnych etapów pielęgnacji cery. Być może w Twojej kosmetyczce znajdują się zbyt mocne preparaty oczyszczające? Zrezygnuj ze środków zawierających alkohol, bo może on przesuszać skórę. Zamiast tego, stosuj łagodne mleczka i olejki do demakijażu.
Sięgaj też po kremy nawilżające, w których składzie znajdują się naturalne składniki odżywiające skórę. Może to być np. olej jojoba, olej z wiesiołka, olej arganowy, czy masło shea. Kremy nawilżające mogą zawierać też mocznik, który zmiękcza skórę, czy kwas hialuronowy, dobrze zatrzymujący wodę. Jeśli masz cerę tłustą lub trądzikową i obawiasz się, że zbyt ciężki krem spowoduje zatkanie porów, stosuj taki preparat tylko na przesuszone miejsca. Nie zapominaj jednak o nawilżeniu też pozostałej powierzchni skóry – możesz jednak użyć do tego lżejszego kosmetyku.
Suche skórki na twarzy – jakie zabiegi będą pomocne?
Jeśli chcesz zapobiegać tworzeniu się na Twojej twarzy suchych skórek, wybierz skuteczne zabiegi nawilżające. W Skin-Medic masz do wyboru całą gamę tego typu terapii, a nasi specjaliści pomogą Ci w dobraniu najlepszej kuracji.
Nawilżająca mezoterapia bezigłowa
To wyjątkowo komfortowa i nieinwazyjna forma mezoterapii. Nie stosujemy w niej bowiem żadnych nakłuć, a jedynie impulsy elektryczne. Dzięki temu możemy w bezbolesny sposób wprowadzić substancje odżywcze, które zapobiegną powstawaniu suchych skórek. W celu nawilżenia cery dobrze sprawdzą się koktajle bogate w kwas hialuronowy i kwas askorbinowy. Zabieg mezoterapii bezigłowej pozwala również na regenerowanie i ujędrnienie skóry.
Mezoterapia igłowa – zapobieganie suchym skórkom
Mezoterapia igłowa jest nieco bardziej inwazyjnym zabiegiem, który daje jednak doskonałe rezultaty nawilżające. Jeśli więc nie obawiasz się nakłuwania i chcesz osiągnąć rewelacyjne efekty, ten zabieg jest dla Ciebie. W razie potrzeby można też zastosować krem znieczulający, aby zniwelować nieprzyjemne doznania. W nawilżającej mezoterapii igłowej stosowane są zwykle koktajle, zawierające glicerynę, kwas hialuronowy, czy argininę. Substancje te skutecznie zatrzymują wilgoć w naskórku, pozostawiając skórę gładką i jedwabiście miękką.
Karboksyterapia – nawilżenie suchej cery
Karboksyterapia pozwala na silne pobudzenie skóry do regeneracji. W tym zabiegu pod skórę dostarczany jest dwutlenek węgla, który poprzez szereg procesów chemicznych zwiększa dotlenienie i ukrwienie tkanek. W efekcie rozpoczyna się wzmożone wytwarzanie kolagenu, a także skuteczniejszy transport substancji odżywczych do skóry. Po zabiegu karboksyterapii skóra staje się zatem gładsza, lepiej nawilżona i bardziej elastyczna.