Pojęcie mezoterapii odnosić się może do rozmaitych zabiegów, które spełniają różne funkcje. Wiele klientek zastanawia się, czy lepsza będzie dla nich mezoterapia igłowa czy mikroigłowa. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, zależy bowiem od wielu czynników. Jeśli chcesz wiedzieć, czym różnią się między sobą te dwa zabiegi i który z nich wybrać, czytaj dalej!
Mezoterapia igłowa a mikroigłowa – czym się różnią?
Na początku warto podkreślić, że mezoterapia jest metodą o bardzo szerokim spektrum działania, w zależności od zastosowanej techniki. Istnieją różne rodzaje mezoterapii: igłowa, mikroigłowa, a nawet bezigłowa. Zabiegi te dobiera się w zależności od potrzeb pacjentki, ogólnego stanu zdrowia i kondycji skóry. Trudno więc mówić o metodach lepszych i gorszych, bowiem wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Warto pamiętać, że każda skóra jest inna, więc trzeba dobrać zabieg właściwy dla jej potrzeb.
Mezoterapia igłowa różni się od mikroigłowej przede wszystkim wykorzystywanymi narzędziami, które dają różne efekty. Głównym celem mezoterapii igłowej jest wstrzyknięcie za pomocą cienkiej igły preparatu z substancjami aktywnymi bezpośrednio do skóry właściwej. Podane w ten sposób składniki uwalniają swoje związki aktywne, działając na konkretne problemy skórne. Z kolei w mezoterapii mikroigłowej stosuje się minimalne nakłucia za pomocą urządzenia zwanego Dermapenem. Mają one przede wszystkim stymulować naturalne procesy odnowy skóry, a preparaty stanowią jedynie wsparcie dla tych mechanizmów.
Mezoterapia igłowa i mikroigłowa – porównanie
Oba zabiegi różnią się parametrami i skutecznością w zakresie radzenia sobie z konkretnymi problemami skórnymi. Warto więc wiedzieć, na czym polegają te różnice, aby móc świadomie wybrać zabieg.
Głębokość działania
Mezoterapia igłowa i mikroigłowa działają na nieco innej głębokości. Mimo, że obie metody docierają do skóry właściwej, to koktajle aktywne w mezoterapii igłowej dostają się głębiej. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku tego zabiegu chodzi o dostarczenie konkretnych związków czynnych w niżej położone warstwy. Natomiast w przypadku mezoterapii mikroigłowej ukłucia są płytsze, ale za to wywołują intensywniejszy skutek regeneracyjny. Mezoterapia mikroigłowa głównie stymuluje fizjologiczne procesy naprawcze skóry, a mezoterapia igłowa – dostarcza jej ważnych składników odżywczych.
Skuteczność zabiegów
Zarówno mezoterapia igłowa, jak i mikroigłowa wykazują wysoką skuteczność w zakresie szeroko pojętej rewitalizacji skóry. Jednak mezoterapia mikroigłowa poprzez pobudzanie skóry do regeneracji zwykle lepiej sprawdza się np. w terapii blizn potrądzikowych, czy przebarwień. Natomiast mezoterapia igłowa jest w stanie poprawić nawilżenie skóry, wzmocnić jej barierę hydrolipidową, czy zapobiegać powstawaniu zmarszczek. Czasem jednak na pewne problemy dobrze jest zastosować oba zabiegi, które będą się wzajemnie uzupełniać i wspierać swoje działanie. Zawsze warto zaufać specjaliście, który dobierze terapię indywidualnie.
Rekonwalescencja
Zarówno jeden, jak i drugi zabieg nie wymaga długiej rekonwalescencji. Warto jednak mieć świadomość, że wiążą się one z nakłuciami, które muszą wywołać pewną reakcję w skórze. Przy mezoterapii igłowej, w której wykonywane są pojedyncze, głębsze nakłucia zwykle proces gojenia przebiega nieco szybciej. Z kolei mezoterapia mikroigłowa wiąże się z silniejszym podrażnieniem naskórka, dlatego skóra może regenerować się nieco dłużej. Wiele jednak zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu i stosowania się do zaleceń osoby przeprowadzającej zabieg.
Liczba zabiegów
Mezoterapia z reguły wymaga wykonania serii kilku zabiegów, aby uzyskać satysfakcjonujące rezultaty. Dotyczy to mezoterapii igłowej oraz mikroigłowej – przy obu metodach dobrze jest wykonać minimum 3-4 zabiegi, z kilkutygodniową przerwą. W tym przypadku również jednak wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji, a także oczekiwań i potrzeb skóry. Nieco dłużej bowiem może trwać rewitalizacja skóry dojrzałej, mocno odwodnionej i wiotkiej, a krócej – cery młodszej, z mniejszą ilością niedoskonałości.
Jaka mezoterapia jest najlepsza dla Ciebie?
Wybór zabiegu jest zależny od wielu czynników, przede wszystkim rodzaju problemu i oczekiwań pacjentki. Jeśli np. chcesz zlikwidować worki pod oczami, warto postawić na zabieg mezoterapii igłowej. Dzięki temu możesz dostarczyć do skóry szybko odpowiednie składniki aktywne, takie jak peptydy biomimetyczne. Powodują one poprawę jędrności skóry i zapobiegają powstawaniu obrzęków.
Jeśli z kolei Twoim problemem są zmarszczki i ogólna wiotkość skóry, mezoterapia mikroigłowa pomoże Ci zwiększyć napięcie skóry. Dzięki temu w naturalny sposób cera zostanie wygładzona, zagęszczona i uelastyczniona. Nie wyklucza to jednak możliwości zastosowania mezoterapii igłowej – dzięki specjalnie dobranym preparatom można jeszcze wzmocnić działanie przeciwzmarszczkowe i ujędrniające. Co więcej, przy zastosowaniu argireliny można złagodzić kurczliwość mięśni i zahamować proces powstawania zmarszczek mimicznych.
Z kolei blizny potrądzikowe są defektem, z którym najlepiej poradzi sobie mezoterapia mikroigłowa. Poprzez równomierne uszkodzenia skóry zostaje bowiem uruchomiona intensywna produkcja kolagenu i elastyny. Zastępują one uszkodzone tkanki, wypełniając ubytki młodą, zdrową skórą. Podobnie dzieje się w przypadku przebarwień, choć ten problem może w wielu przypadkach rozwiązać też mezoterapia igłowa.
Mezoterapia mikroigłowa a igłowa – co zatem wybrać?
Oba zabiegi stanowią efektywne metody odmładzania i rewitalizacji skóry, ale wybór właściwej jest bardzo mocno uzależniony od indywidualnych czynników. W niektórych przypadkach warto postawić tylko na jedną z tych metod, a w innych dobrze jest zastosować terapię łączoną. Każdy przypadek jest inny, więc warto skorzystać z konsultacji z ekspertką ze Skin-Medic i omówić swoje problemy oraz oczekiwania. W naszej klinice możesz liczyć na fachową poradę oraz profesjonalną opiekę na każdym etapie terapii.