Bruksizm
Bruksizm objawia się nadmiernym zaciskaniem zębów oraz zgrzytaniem zębami. Jeszcze do niedawna problem ten zrzucano wyłącznie na karb problemów ze zgryzem oraz uważano go za objaw zaburzenia snu. Dziś wiadomo, że trudno na pewno doszukiwać się gdzieś konkretnie przyczyn zgrzytania zębami, jednak najczęściej przywołuje się tu: stres, problemy hormonalne, alergie, niedobór pewnych witamin oraz niektóre zaburzenia psychiczne. Bruksizmowi mogą towarzyszyć bóle głowy i oczodołów, nadwrażliwość zębów oraz dyskomforty dotyczące uszu, np. szum.
W wyniku wzmożonego zaciskania zębów i tarcia zębami dochodzi do ich ścierania, zmian w szczękach oraz stanów zapalnych w stawach żuchwowo-skroniowych. Osłabione tym wszystkim zęby mogą nawet zacząć się chwiać i wypadać, może pękać ich szkliwo, a dziąsła często krwawią w czasie mycia zębów.
Jak uchwycić to zjawisko na czas? Czasem to problem, zwłaszcza gdy ktoś mieszka sam i nie zna powodów niektórych niepokojących objawów. Kiedy ktoś ma współlokatorów, ktoś w końcu zwróci mu uwagę, że w nocy często zgrzyta zębami. O ile u dzieci bruksizm często przechodzi z wiekiem, o tyle u dorosłych zazwyczaj nie. Tu trzeba szukać przyczyn tego zjawiska i je wyeliminować, aby w efekcie wyleczyć także sam bruksizm.