Drugi podbródek
Drugi podbródek może pojawić się u każdego – bez względu na wiek czy płeć. Jego przyczyn może być wiele, a poradzić sobie z nim można na kilka sposobów. Można go zmniejszyć domowe metody i ćwiczenia, ale w niektórych przypadkach konieczne będą zabiegi medycyny estetycznej. Dowiedz się, jakie sposoby są najskuteczniejsze!
Drugi podbródek – czym jest?
Drugim podbródkiem nazywamy defekt estetyczny, który polega na nadmiernym kumulowaniu się tkanki tłuszczowej pod brodą. W rezultacie powstaje efekt podwójnego podbródka, który może być źródłem wielu kompleksów nie tylko u kobiet, ale też mężczyzn. Twarz staje się bardziej okrągła i pulchna, co nie wygląda estetycznie. Dlatego osoby z tym problemem często zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej, zastanawiając się, jak zlikwidować drugi podbródek.
Przyczyny powstawania drugiego podbródka
Przyczyną pojawienia się drugiego podbródka może być budowa anatomiczna, która powoduje, że pewne osoby mają słabo zarysowaną żuchwę i cofniętą brodę. Powodem może być też wiotkość skóry i zmiany kostne, wywołane procesami starzenia.
Do powstawania podwójnego podbródka może przyczynić się też nieprawidłowa postawa, zwłaszcza garbienie się. Defekt ten może pojawić się więc, kiedy długo siedzimy patrząc w dół na ekran monitora, bądź często korzystamy ze smartfona.
Nierzadko winowajcą jest też niewłaściwa dieta – nadmiar tłuszczów i cukrów, nadmierne spożywanie alkoholu, a do tego mała ilość ruchu. Te czynniki powodują odkładanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej i to zwykle – jak na złość – w miejscach, gdzie jej nie chcemy.
Drugi podbródek może oznaczać też problemy z tarczycą. Pojawia się często przy niedoczynności tego gruczołu, czyli gdy wydziela on niedostateczną ilość hormonów. W tym przypadku stosuje się więc terapię hormonalną.
Jak usunąć drugi podbródek?
Domowe sposoby i ćwiczenia na drugi podbródek
Istnieją domowe metody i ćwiczenia, które można wypróbować w walce z tym problemem. Mogą okazać się skuteczne, jeśli drugi podbródek jest niewielki lub dopiero się pojawia.
- Zadbaj o prawidłową postawę
Siedząc przed komputerem lub patrząc w ekran urządzeń mobilnych staraj się utrzymać prosty kręgosłup i nie pochylać głowy. Ustaw ekran komputera lub fotel na odpowiedniej wysokości, tak aby mieć monitor na poziomie oczu i nie garbić się. - Zdrowo się odżywiaj
Ogranicz spożywanie cukru i tłuszczów nasyconych, a zamiast tego wprowadź do swojej diety więcej warzyw i owoców. Zastąp białe pieczywo produktami pełnoziarnistymi. Maksymalnie ogranicz lub całkowicie wyeliminuj spożycie alkoholu. - Zastosuj masaż z użyciem kremu
Podczas porannej i wieczornej toalety wmasuj w skórę krem nawilżający. Masaż należy wykonywać okrężnymi ruchami od dołu do góry szyi. - Ruszaj się!
Zawsze warto jak najwięcej się ruszać. Aby spalić zbędną tkankę tłuszczową, postaw na ćwiczenia cardio, takie jak bieganie, jazda na rowerze, aerobik, a do tego ćwiczenia wzmacniające mięśnie. - Ćwiczenia na drugi podbródek
Możesz wypróbować też specjalne ćwiczenia na drugi podbródek. Poniżej przykładowy zestaw:
- Stań przy ścianie z prostym kręgosłupem. Powoli obracaj głowę w lewo i prawo.
- Na przemian podnoś głowę do góry i opuszczaj, przybliżając brodę do mostka.
- Głośno i wyraźnie wymawiaj samogłoski: a, e, i, o, u, y.
- Podłóż ułożoną wierzchem do góry dłoń pod brodę. Następnie naciskając nią na podbródek, powoli otwieraj i zamykaj usta. Brodą staraj się też napierać na dłoń.
- Otwórz szeroko usta i wyciągnij język tak daleko, jak możesz.
Każde z ćwiczeń powtórz kilkanaście razy.
Zabiegi na drugi podbródek
Jeśli domowe sposoby nie skutkują lub problem leży w przyczynie anatomicznej, jedynym sposobem usuwania drugiego podbródka mogą okazać się zabiegi medycyny estetycznej. W przypadku specyficznej budowy żuchwy, skutkującej pojawieniem się podwójnego podbródka, konieczna będzie operacja. Jest to radykalna metoda, polegająca na ustawieniu zębów, zgryzu i modelowaniu twarzy, ale efekty są szybkie i spektakularne.
Jeśli jednak to nie budowa jest przyczyną problemu, istnieje szereg innych sposobów, mniej i bardziej inwazyjnych, które można zastosować.
To z kolei nieinwazyjna metoda likwidacji komórek tłuszczowych. Polega na wprowadzeniu za pomocą zastrzyków substancji usuwających te komórki. Ulegają one rozpuszczeniu, a potem są rozkładane w procesie przemiany materii i wydalane z organizmu. Konieczne jest powtórzenie zabiegu 2-3 razy. Lipoliza to bezpieczniejsza i mniej bolesna alternatywa dla liposukcji.
Ta metoda polega na podaniu za pomocą iniekcji odpowiednio dobranych preparatów, zawierających kwas hialuronowy oraz substancje odżywcze, takie jak witaminy, aminokwasy, czy mikroelementy. Koktajl ten wstrzykuje się do skóry właściwej obszarów poddanych zabiegowi. Dzięki temu skóra staje się głęboko nawilżona i odżywiona. Mezoterapia stymuluje do tworzenia nowych włókien kolagenowych, co skutkuje większym napięciem skóry. Pełne efekty widoczne są jednak dopiero po serii 3-6 zabiegów.
Zabieg zwany często „wampirzym liftingiem” nie jest tak straszny, jak mogłoby się wydawać. Okazuje się, że to najbezpieczniejsza forma dla osób cierpiących na alergie i mogących mieć powikłania po zabiegach polegających na wstrzykiwaniu różnych substancji pod skórę. W tym zabiegu wykorzystuje się bowiem wyłącznie krew pozyskaną od pacjenta lub pacjentki. Pobrana krew poddawana jest obróbce, w trakcie której uzyskuje się preparat, wspomagający proces regeneracji skóry. Dzięki temu skóra jest odmłodzona i nawilżona. Zaleca się wykonanie 4-6 zabiegów, a w celu podtrzymania efektu 2-3 zabiegi przypominające w roku.
Rozważając wybór jednej z wymienionych metod medycyny estetycznej, należy skonsultować się ze specjalistą. Warto jednak pamiętać o tym, że najbezpieczniejsze są metody niechirurgiczne, takie jak lipoliza, mezoterapia, czy fibryna bogatopłytkowa. Zabiegi te można wykonać w naszej klinice medycyny estetycznej Skin-Medic, której wysoko wykwalifikowany personel pomoże dobrać odpowiednią metodę indywidualnie dla pacjenta.