SKIN MEDIC

Łokieć tenisisty Poznań

baner zabiegu medycyny estetycznej

Potoczna nazwa tego schorzenia może być nieco myląca, ponieważ łokieć tenisisty wcale nie dotyczy tylko sportowców. Jest dolegliwością dotykającą przede wszystkim osoby, które w pracy wykonują powtarzające się ruchy rękami. Dotyczy to na przykład pracujących w zawodach technicznych i przy komputerze. Nieznośny ból w łokciu promieniujący do przedramienia i nadgarstka powinien być sygnałem alarmowym. Świadczy o degeneracji przyczepów mięśni prostowników nadgarstka i palców, które znajdują się po zewnętrznej stronie stawu łokciowego. 

W Skin-Medic dokonujemy leczenia łokcia tenisisty, dzięki czemu odzyskasz sprawność i pozbędziesz się bólu! Skontaktuj się z nami i umów na konsultację lub zabieg!

CENNIK

znak zapytania

Nie jesteś pewna/y czy ten zabieg jest dla Ciebie?

Objawy łokcia tenisisty

Dawniej uważano, że ból w łokciu powodowany jest przez stan zapalny, jednak okazuje się, że powstaje on na skutek wystąpienia mikrourazów i postępujących zmian zwyrodnieniowych. Głównym objawem łokcia tenisisty jest ból po zewnętrznej stronie stawu łokciowego promieniujący do przedramienia i nadgarstka. Nierzadko dolegliwości te nasilają się w nocy, co sprawia, że osoba dotknięta tą przypadłością, ma problemy ze snem.

Kolejnym objawem jest mrowienie wyczuwalne wzdłuż kości łokciowej. Często występuje także osłabienie siły mięśniowej i ostry, przeszywający ból, który pojawia się podczas pracy mięśnia – na przykład w trakcie chwytania przedmiotów czy zaciskania pięści, co bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża komfort życia. Osoba cierpiąca na zapalenia nadkłykcia ma trudności z wykonywaniem codziennych czynności. Dyskomfort może sprawiać nawet podniesienie kubka czy naciśnięcie klamki. Ból nasila się również przy dotyku. Po zewnętrznej stronie łokcia można wyczuć wystającą kostkę – jest to nadkłykcie kości ramiennej. Właśnie w tym miejscu znajdują się przyczepy mięśni prostowników palców i nadgarstka. Ich degeneracja powoduje tkliwość tkanek. 

Jak dochodzi do uszkodzenia stawu? 

Wykonywanie powtarzających się ruchów dłońmi – chwytanie, przekręcanie czegoś, pisanie na klawiaturze komputera bez odpowiedniego podparcia rąk, może sprawić, że dojdzie do przeciążenia przyczepów mięśniowych. W miejscach, gdzie ścięgna i więzadła przymocowane są do kości, powstają mikrouszkodzenia. Pojedyncze włókna tkanki łącznej, z której zbudowane są mięśnie, pękają i odrywają się od miejsca, do którego są przymocowane. Organizm nie jest w stanie samodzielnie zregenerować takich degeneracji, dlatego reaguje bólem. 

Diagnostyka i metody leczenia łokcia tenisisty

W pierwszej kolejności wykonuje się badanie palpacyjne, dzięki któremu można określić źródło bólu. Aby potwierdzić diagnozę, często zleca się badanie USG. We wczesnym etapie choroby dolegliwości bólowe łagodzi się za pomocą zastrzyków sterydowych. Na zahamowanie degeneracji tkanek stosuje się również terapię komórkami macierzystymi, pochodzącymi z krwi pacjenta oraz rehabilitację. Uelastycznienie mięśni i ścięgien jest jednym ze sposobów zapobiegania mikrourazom. Warto zadbać o odpowiednią higienę pracy, by unikać przeciążania mięśni. Osoby wykonujące prace manualne powinny dbać o przerwy od pracy, odpowiednie podparcie rąk oraz wykonywać ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. W przypadku wyższego stopnia zaawansowania choroby, szczególnie wtedy, kiedy dojdzie do znacznego uszkodzenia przyczepów mięśni i zwyrodnień w obrębie kości, jedynym skutecznym sposobem leczenia może być też zabieg chirurgiczny. W naszej klinice 

Skin Medic w Poznaniu skutecznie pomagamy w leczeniu łokcia tenisisty. Zadzwoń do nas i skonsultuj się w celu wybrania dla Ciebie najlepszej metody!

Operacja łokcia

Operacja nadkłykcia jest dość skomplikowanym zabiegiem. Wykonywana jest przez wykwalifikowanego chirurga. Lekarz wykonuje kilkucentymetrowe nacięcie po zewnętrznej stronie stawu łokciowego, przecina powięź i torebkę stawową, by dostać się do przyczepów mięśniowych prostowników palców i nadgarstka. Oczyszcza miejsce przyczepu i usuwa zdegenerowaną tkankę. W razie konieczności wycina także uszkodzony fragment ścięgna, a następnie wydłuża je za pomocą specjalnych kotwic. Oczyszczenia wymaga również kość. Jeśli doszło do zwyrodnień lub zwapnień, są one usuwane. Następnie lekarz zszywa po kolei wszystkie tkanki. Po operacji staw łokciowy wymaga unieruchomienia w ortezie w zgięciu 90 stopni. Rana operacyjna powinna być poddawana kontroli i zmianie opatrunku w terminie wyznaczonym przez lekarza. 

Zaletą zabiegu jest jego skuteczność. Uprzykrzający życie ból w łokciu ustępuje niemal natychmiast po zabiegu – kiedy zagoją się tkanki. Po zdjęciu usztywnienia i szwów, konieczna jest odpowiednia rehabilitacja w celu przywrócenia sprawności i pełnego zakresu ruchu. Łokieć jest stawem o skomplikowanej budowie i skłonności do urazów, jego regeneracja wymaga więc współpracy z fizjoterapeutą. Zadbanie o tę kwestię gwarantuje powrót do pełnej sprawności i komfortu życia.

Rehabilitacja po zabiegu

Początkowo stosuje się delikatne zabiegi zmniejszające obrzęk i ból. W kolejnej fazie ćwiczenia mają na celu przywrócenie pełnego zakresu ruchu stawu. Na koniec wzmacnia się i rozciąga mięśnie, by zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji ponownie w przyszłości. Niestety rekonwalescencja po zabiegu trwa dość długo. Po około trzech miesiącach można wrócić do pracy i wykonywania codziennych, lekkich czynności. Pełną aktywność fizyczną można rozpocząć dopiero po upływie około 4 do 6 miesięcy. 

Shopping Cart
Przewiń do góry