Call Now Button
SKIN MEDIC

Operacja przepukliny pachwinowej

Zabieg przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa dotyczy najczęściej mężczyzn, kobiety jednak też mogą zmagać się z tego problemem. Zabieg usunięcia przepukliny pachwinowej jest konieczny nie tylko ze względu na estetykę i codzienny komfort. Nieleczona przepuklina może bowiem doprowadzić do groźnych powikłań. W naszej klinice w Poznaniu operację na przepuklinę pachwinową przeprowadzają doświadczeni i kompetentni chirurdzy, a podczas zabiegu dbamy o maksymalne bezpieczeństwo oraz komfort pacjenta. Dowiedz się, czym jest przepuklina pachwinowa i jak wygląda procedura jej usunięcia w Skin-Medic.

Rodzaje przepukliny pachwinowej

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje przepuklin, w zależności od ich usytuowania w stosunku do naczyń krwionośnych położonych w dolnej części brzucha.

  • Przepuklina skośna – inaczej zwana boczną – jest zlokalizowana skośnie względem naczyń nabrzusznych dolnych. Przechodzi przez kanał pachwinowy, który jednocześnie stanowi kanał przepukliny. Worek przepuklinowy uwypukla się zwykle pod skórą w okolicach moszny.
  • Przepuklina prosta – zwana też przyśrodkową – umieszczona jest w płaszczyźnie prostej w stosunku do naczyń nabrzusznych dolnych. Nie dotyka kanału pachwinowego, lecz występuje w rejonie zwanym trójkątem Hasselbacha (przestrzeni między naczyniami krwionośnymi, mięśniem prostym brzucha i więzadłem pachwinowym). Ujście przepukliny prostej też najczęściej występuje w rejonie moszny.

Przepuklina pachwinowa występuje zwykle u mężczyzn, u kobiet zaś przepuklina udowa, która wyróżnia się umiejscowieniem worka przepuklinowego na udzie.

CENNIK

Przepukliny

Zabieg usunięcia przepukliny pępkowej5500
Zabieg usunięcia przepukliny pachwinowej5500
Zabieg usunięcia przepukliny kresowej5500
Naprawa wcześniej operowanej przepukliny w innej klinice8000
Komplet badań krwi przed zabiegiem200

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czym jest przepuklina pachwinowa?

W normalnych okolicznościach narządy wewnętrzne utrzymują się w swoim właściwym ułożeniu niezależnie od pozycji ciała. Przed zmianą położenia narządów w obrębie jamy brzusznej zabezpieczają je powłoki brzuszne, głównie struktury mięśniowe. Przepuklina natomiast jest patologiczną zmianą, polegającą na przemieszczeniu się narządów lub ich fragmentów poza pierwotne miejsce i utworzeniu się uwypuklenia pod skórą. 
Przepuklina pachwinowa powstaje w efekcie osłabienia otrzewnej, która pełni funkcję bariery ochraniającej narządy w jamie brzusznej. Tworzy się wtedy punkt, który nie zapewnia wystarczającej oporności względem organów wewnętrznych. Kształtuje się szczelina, poprzez którą przesuwa się zawartość jamy brzusznej. Następnie struktury te dostają się przez tzw. kanał przepuklinowy do głębszych warstw podskórnych. Wykształca się też worek przepuklinowy, w którym znajdują się przemieszczone elementy. Worek na początku może być pusty, a dopiero z czasem przedostaje się do niego zawartość przepukliny.
Zaleca się wykonanie zabiegu usunięcia przepukliny w miarę możliwości jak najszybciej, ponieważ brak leczenia może mieć poważne konsekwencje dla chorego. Nieleczona przepuklina może bowiem w pewnym momencie doprowadzić do uwięźnięcia jelita. Dzieje się tak, gdy jelito cienkie przedostanie się do przepukliny i zamkną się za nim powłoki brzuszne. Taka sytuacja skutkuje po pewnym czasie martwicą jelita, co może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. 

Ile trwa operacja przepukliny pachwinowej?

Czas przeprowadzania operacji jest zależny od wielu czynników, przede wszystkim od wielkości przepukliny. Zwykle trwa kilkadziesiąt minut, maksymalnie do 2 godzin. Po wykonaniu operacji pacjent pozostaje w klinice przez kolejne kilka godzin, jeżeli był objęty znieczuleniem miejscowym. Jeśli jednak zastosowane zostanie znieczulenie ogólne, czas ten z reguły wydłuża się do 2 dni.

Przyczyny przepukliny pachwinowej

Przepuklina może mieć charakter wrodzony lub zostać nabyta w ciągu życia. W przypadku przepukliny wrodzonej zwykle można zdiagnozować problem już w życiu płodowym, co umożliwia podjęcie leczenia u noworodka. 
W późniejszym wieku przepuklina najczęściej pojawia się jako efekt osłabienia mięśni lub struktury powięziowej. Narażone są na nią osoby z dużą nadwagą, ale także pracujące fizycznie, u których może dojść do uszkodzenia tkanek wskutek dużego wysiłku. Dodatkowymi czynnikami ryzyka jest nieprawidłowa dieta i palenie papierosów. Przepuklinę może wywołać też długo utrzymujący się kaszel, zaparcia, czy biegunki. 

Przepuklina pachwinowa – objawy

O wystąpieniu przepukliny świadczy najczęściej niewielki, miękki guzek zlokalizowany w miejscu usytuowania worka przepuklinowego (okolice moszny lub uda). Obszar ten boli, co nasila się lub występuje w momencie zwiększonego wysiłku fizycznego, zwłaszcza podnoszenia ciężkich przedmiotów lub kaszlu. Dolegliwości pojawiają się też przy wypróżnianiu, które może stanowić problem dla osób z przepukliną. Zwiększony ból pojawia się również przy długim siedzeniu. Guz może zmieniać swój wygląd w zależności od przyjmowanej pozycji – zwykle powiększa się on podczas śmiechu lub kaszlu, a zanika przy leżeniu. 

Operacja przepukliny pachwinowej – przebieg

Zabieg na przepuklinę, czyli chirurgiczne usunięcie przepukliny przeprowadzane może być na dwa sposoby. Pierwszy to metoda klasyczna, a drugi to zabieg z użyciem laparoskopu. O wyborze techniki operacji decyzję podejmuje chirurg na podstawie analizy zaawansowania przepukliny oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
Podczas klasycznej operacji lekarz wykonuje jedno cięcie, przez które dostaje się do wnętrza jamy brzusznej i powstałej tam przepukliny. Następnie zawartość przepukliny przemieszczana jest z powrotem do pierwotnego miejsca lokalizacji narządów. W efekcie tego działania przepuklina pachwinowa zostaje usunięta, a następnie zaszywa się miejsce jej występowania. Używa się w tym celu specjalnej siatki wykonanej z odpowiedniego materiału syntetycznego. Wzmacnia ona tylną ścianę kanału pachwinowego, co zapobiega ponownemu przemieszczaniu się zawartości jamy brzusznej i powstawaniu przepukliny.
Metoda laparoskopowa z kolei jest mniej inwazyjna, polega bowiem na wykonaniu kilku mniejszych nacięć (zwykle 3). Poprzez jedno nacięcie chirurg wprowadza laparoskop. Jest to urządzenie wyposażone w niewielką kamerę, umożliwiającą dokładne obejrzenie wnętrza jamy brzusznej i przepukliny. Kolejnym etapem jest wprowadzenie poprzez osobne nacięcia narzędzi chirurgicznych, dzięki którym można usunąć przepuklinę i odpowiednio zabezpieczyć problematyczny obszar. Laparoskopia wiąże się z mniejszą ingerencją, dzięki czemu na ogół krócej trwa rekonwalescencja po zabiegu, zaś u pacjenta występują mniejsze dolegliwości bólowe.
Operacja usunięcia przepukliny przeprowadzana jest w normalnym trybie, jeśli nie występuje zagrożenie życia lub w trybie pilnym, gdy w efekcie przepukliny dojdzie do uwięźnięcia jelita. Zabieg na przepuklinie pachwinowej przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. 

Przygotowanie do operacji przepukliny pachwinowej

Gdy zabieg przebiega w trybie planowym, wskazane jest wykonanie wcześniej dokładnych badań. Lekarz szczegółowo ocenia stan pacjenta, przeprowadzając wywiad oraz zlecają badania laboratoryjne. Zwykle jest to podstawowa morfologia krwi, analiza krzepliwości krwi, poziom elektrolitów, glukozy i badanie moczu. Ponadto może zostać przeprowadzona elektrokardiografia i rentgen klatki piersiowej.
W czasie rozmowy z lekarzem kwalifikującym do zabiegu konieczne jest poinformowanie go o wszystkich lekach, które się przyjmuje. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się odstawienie części medykamentów na kilka dni przed operacją. Na zabieg pacjent zgłasza się na czczo. Warto wspomnieć też, że nie należy depilować okolicy poddawanej operacji. 

Zalecenia po operacji przepukliny pachwinowej

Bezpośrednio po operacji najczęściej występuje ból, który zanika w ciągu kilku dni. Pojawiają się też trudności z wydalaniem, które ustępują w miarę, jak dochodzi od uregulowania normalnej pracy jelit. W tym celu pacjent powinien jak najszybciej starać się wstawać z łóżka i spacerować, co przyspieszy proces regeneracji. Należy jednak unikać intensywnej aktywności fizycznej, a zwłaszcza dźwigania ciężkich przedmiotów (powyżej 1 kg). Większy wysiłek fizyczny możliwy jest zwykle po 1-3 miesiącach.

Okres rekonwalescencji może różnić się w zależności od zastosowanej techniki zabiegu. Zwykle operacja laparoskopowa wywołuje mniejsze dolegliwości i czas powrotu pacjenta do zdrowia jest krótszy.

Shopping Cart
Scroll to Top