Call Now Button
SKIN MEDIC

Operacja przepukliny pępkowej

Zabieg usuwania przepukliny pępkowej

Niewielkie wybrzuszenie w rejonie pępka może wskazywać na przepuklinę pępkową, która wymaga usunięcia chirurgicznego. Dlatego w przypadku zaobserwowania takich objawów warto zgłosić się jak najprędzej do doświadczonego lekarza, który zadecyduje o sposobie leczenia. W klinice Skin-Medic znajdziesz wykwalifikowanych specjalistów, a operacje realizowane są w oparciu o najnowsze techniki i z wykorzystaniem najwyższej klasy sprzętu. Tutaj bez zbędnego czekania pozbędziesz się dolegliwości, która nie tylko jest uciążliwa, ale może nawet stanowić poważne zagrożenie.

Przepuklina pępkowa – objawy

Niepokojącym symptomem jest stwardnienie guzka, któremu towarzyszy na ogół zaczerwienienie i opuchlizna. Pojawia się też mocny ból, mogą wystąpić nudności i wymioty. Objawy te świadczą o tym, że prawdopodobnie nastąpiło uwięźnięcie jelita, co jest bardzo groźnym zjawiskiem. Wówczas należy jak najszybciej udać się do szpitala w celu przeprowadzenia operacji usunięcia przepukliny.

CENNIK

Przepukliny

Zabieg usunięcia przepukliny pępkowej5500
Zabieg usunięcia przepukliny pachwinowej5500
Zabieg usunięcia przepukliny kresowej5500
Naprawa wcześniej operowanej przepukliny w innej klinice8000
Komplet badań krwi przed zabiegiem200

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Oznaką przepukliny jest niewielki guzek, zlokalizowany nad pępkiem, który z początku jest miękki. U niemowląt często ten guzek po jakimś czasie znika, ale w pewnych okolicznościach choroba nadal może się rozwijać. Oprócz charakterystycznego uwypuklenia przepuklina objawia się niekiedy też bólem i nieprzyjemnym odczuciem w tej okolicy. 

Czym jest przepuklina pępkowa?

Przepuklina pępkowa stanowi rodzaj przepukliny brzusznej. Dolegliwość tę często spotyka się u niemowlaków, jednak mogą na nią zachorować też osoby dorosłe. Jak w każdym innym przypadku przepukliny, narządy wewnętrzne przesuwają się poza swój pierwotny obszar ze względu na osłabienie bariery ochronnej, znajdującej się wokół nich. Do przepukliny pępkowej dochodzi w sytuacji, gdy zawartość jamy brzusznej przemieszcza się przez pierścień pępkowy. Dochodzi do powstania worka przepuklinowego. W przypadku przepukliny pępkowej umieszczony jest w okolicy pępka. 

Dolegliwość ta u dzieci często samoistnie się cofa. Niekiedy jednak nie ustępuje i wówczas powinna zostać poddana leczeniu. Przepuklina pępkowa u dorosłych jednak sama nie minie, jedynym rozwiązaniem jest więc poddanie się operacji. Należy wspomnieć też, że usunięcie przepukliny w takim wypadku jest konieczne, aby nie powstał groźny dla życia pacjenta stan obumarcia jelita, spowodowany jego niedokrwieniem.

Co może wywołać przepuklinę pępkową?

Przepuklina może pojawić się już u noworodka i zwykle jest to spowodowane wrodzonym defektem. Z kolei u dorosłych do powstania przepukliny przyczynia się przede wszystkim podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej. Większe ryzyko wystąpienia przepukliny występuje zatem głównie u osób z otyłością lub kobiet w ciąży. Schorzenie to może być też wywołane ciężką pracą fizyczną, uporczywym kaszlem, czy problemami z wypróżnieniem. Czasem pojawia się także po przebytych już zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy brzusznej.

Ile trwa operacja przepukliny pępkowej?

Długość trwania zabiegu chirurgicznego uwarunkowana jest w dużej mierze stopniem zaawansowania schorzenia. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz dokonuje oceny rozległości patologicznej zmiany w rejonie pępka. Jest to podstawa do wyboru rodzaju znieczulenia, jakiemu zostanie poddany pacjent i techniki operacji. 

Jeśli przepuklina jest niewielka, zwykle stosuje się znieczulenie tylko w miejscu poddawanym zabiegowi. Wówczas taka operacja trwa krótko – może zakończyć się nawet w ciągu 30 minut. Gdy jednak zmiana jest większa, lekarz zastosuje znieczulenie ogólne i wtedy operacja będzie trwała dłużej – z reguły do 2 godzin. Po zabiegu przeprowadzonym pod narkozą pacjent musi też przez dłuższy czas przebywać w szpitalu (zwykle ok. 48 godzin). 

Na czym polega operacja przepukliny pępkowej?

Chirurgiczny zabieg likwidujący przepuklinę polega na cofnięciu przesuniętych struktur z powrotem do jamy brzusznej, a potem odpowiednim wzmocnieniu powłok brzusznych. Operacja może odbywać się na dwa sposoby: pierwszym jest tradycyjna, otwarta technika, zaś drugim metoda laparoskopowa. Wybór stosownej procedury należy do chirurga, który wcześniej przeprowadza dokładne badanie pacjenta i na tej podstawie dobiera najlepszą metodę terapii. 

Niezależnie od wybranej metody, zasada działania jest taka sama: chodzi o umieszczenie narządów w ich pierwotnym miejscu i ochronę przed nawrotem schorzenia. Ważne jest zatem odpowiednie wzmocnienie osłabionych tkanek, aby zwiększyć ich oporność. Dlatego po zakończonym zabiegu cofania przepukliny wszywana jest specjalistyczna siatka, która stabilizuje powłoki brzuszne. Dzięki temu jest duże prawdopodobieństwo, że przepuklina nie powróci.

Jak przygotować się do operacji przepukliny pępkowej?

Przed kwalifikacją do zabiegu lekarz zadecyduje o tym, jakie badania należy wykonać. Najczęściej jest to analiza morfologii krwi oraz stopnia jej krzepliwości. Zaburzenia krzepnięcia krwi mogą bowiem spowodować komplikację zabiegu. Należy też sprawdzić poziom pierwiastków odpowiadających za gospodarkę elektrolitową. Warto też przygotować się na wykonanie EKG oraz RTG klatki piersiowej. Wskazane jest przyniesienie wyników badań na konsultację, jeśli były realizowane w ciągu poprzednich kilku miesięcy. Pacjent powinien też poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i występujących u niego schorzeniach.

W dniach poprzedzających operację powinno się powstrzymać od przyjmowania leków, które mogą zaburzać krzepnięcie krwi. Są to m.in. środki zawierające kwas acetylosalicylowy, takie jak aspiryna, czy polopiryna. Bardzo wskazane w przypadku przepukliny jest rzucenie palenia lub przynajmniej unikanie go na tydzień przed zabiegiem. Przed samą operacją nie można nic jeść ani pić – jeśli więc zabieg odbywa się rano, należy przyjść na czczo. Jeśli pacjent umówiony jest na późniejszą porę, powinien unikać spożywania pokarmów przynajmniej na 5 godzin przed operacją.

Rekonwalescencja po operacji przepukliny

Zalecenia po operacji przepukliny pępkowej dotyczą przede wszystkim aktywności ruchowej i zakazu dźwigania ciężarów. Podobnie jak w przypadku innego typu przepukliny, bezpośrednio po operacji niewskazane jest podnoszenie ciężkich przedmiotów, warto jednak jak najwięcej chodzić. W ten sposób bowiem pobudza się procesy metaboliczne i narządy wewnętrzne szybciej będą mogły wrócić do swojego prawidłowego funkcjonowania. Mocniejszy wysiłek fizyczny jest możliwy dopiero po upływie kilku miesięcy od operacji.

Lekarz zaleca też często odpowiedni sposób odżywiania, który na początku obejmuje przede wszystkim pokarmy lekkostrawne. Po pewnym czasie można wrócić do normalnej diety, pamiętając jednak o dostarczaniu odpowiedniej ilości warzyw i owoców.

Usuwanie przepukliny pępkowej w Skin-Medic

W poznańskiej klinice Skin-Medic zatrudniamy chirurgów o wysokich kwalifikacjach, posiadających duże doświadczenie w przeprowadzanych zabiegach. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo, co zapewniamy poprzez korzystanie z najnowszych osiągnięć technologicznych, idealną sterylność gabinetów zabiegowych oraz angażowanie doświadczonej kadry. 

Shopping Cart
Scroll to Top