Call Now Button
SKIN MEDIC

Badanie USG Doppler Poznań

Zabieg przepukliny pachwinowej

Na Twoich nogach pojawiły się zmiany w postaci widocznych naczynek? Zastanawiasz się, czy mogą to być początki żylaków? A może już od dawna zmagasz się z tym problemem? Nie zwlekaj i udaj się na badanie, które pomoże Ci poznać przyczynę dolegliwości!

Ultrasonografia z użyciem tzw. efektu Dopplera to nieinwazyjna i bezpieczna metoda badania krążenia krwi w naczyniach krwionośnych. Jest zalecana między innymi w przypadku występowania żylaków, aby ocenić stan żył i dzięki temu dobrać właściwe leczenie. Jeśli obserwujesz u siebie oznaki oznaki niewydolności żylnej w postaci pajączków, siatki, a zwłaszcza większych zmian, skorzystaj z badania dopplerowskiego w Skin-Medic.

CENNIK

Chirurgia plastyczna – konsultacja

Konsultacja chirurgiczna250
Konsultacja + USG DOPPLER250

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Na czym polega USG żył?

Badanie ultrasonograficzne z efektem Dopplera to metoda diagnostyki, wykorzystująca fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, odbijające się od krwi płynącej w żyłach i tętnicach. Poprzez przyłożenie do ciała specjalnej głowicy emitującej ultradźwięki fale przedostają się w głąb badanego obszaru, po czym powracają do urządzenia. Częstotliwość uchwyconych fal jest przekazywana do odbiornika i wyświetlana w postaci graficznej na ekranie monitora. Wyniki są następnie analizowane pod kątem różnic w częstotliwości między falami ultradźwiękowymi. 
Na podstawie badania dopplerowskiego można określić, czy krew w naczyniach płynie we właściwym kierunku i z odpowiednią prędkością. Pozwala to na wychwycenie nieprawidłowości w przepływie krwi w danych narządach i ocenę stopnia niewydolności krążeniowej. Badanie z użyciem efektu Dopplera jest bardzo skuteczne w diagnostyce żylaków, bowiem umożliwia precyzyjne dotarcie nawet do niewielkich naczyń krwionośnych. 

Jak wygląda badanie Doppler żył?

W przypadku ultrasonografii dopplerowskiej żył kończyn dolnych badanie wykonywane jest na całych nogach – od pachwin do kostek. Przed przystąpieniem do badania na głowicę urządzenia nakładany jest specjalny żel, który zapewnia sprawne przenikanie fal przez aparat i odpowiednią jakość wyświetlanego obrazu. Lekarz następnie przykłada głowicę do skóry i przemieszcza ją, regulując stopień nacisku w zależności od lokalizacji badanych żył. Zwykle na bieżąco też opisuje pacjentce lub pacjentowi obserwowane zmiany. Badanie trwa krótko – z reguły ok. 15-30 minut, a jego rezultat dostępny jest od razu. 

Jak się przygotować do USG Doppler?

Badanie ultrasonograficzne nie jest inwazyjne, więc nie trzeba się do niego w szczególny sposób przygotowywać. Warto pamiętać tylko o tym, aby nie nakładać wcześniej na badany obszar żadnych kremów, czy maści. Mogą one bowiem zaburzyć jakość obrazu ultrasonograficznego. Warto zabrać ze sobą wyniki swoich wcześniejszych badań, zwłaszcza jeśli dotyczą one kondycji naczyń krwionośnych.
Jeśli u badanej osoby występuje podejrzenie zakrzepicy, konieczne może się okazać zbadanie także rejonu jamy brzusznej, w celu dotarcia do żyły próżnej dolnej i żył biodrowych. W takiej sytuacji najlepiej powstrzymać się z jedzeniem i piciem napojów innych niż woda niegazowana co najmniej 5 godzin przed badaniem.

Wskazania do USG Doppler kończyn dolnych

Badanie USG Doppler nóg dobrze jest wykonać, gdy zauważysz u siebie objawy żylaków. Mogą one się manifestować w postaci tzw. pajączków (inaczej: teleangiektazji), czyli stosunkowo małych naczynek o zabarwieniu fioletowym lub czerwonawym, występujących pojedynczo lub w większych zbiorach. Żylaki mogą także objawiać się w formie sieci na nogach – mamy wtedy do czynienia z żylakami siateczkowymi. W zaawansowanej postaci niewydolności naczynka są już zdecydowanie większe i nabrzmiałe – tworzą wyraźnie uwidaczniające się wypukłości. Żylaki powinny zostać poddane odpowiedniemu leczeniu, w przeciwnym razie bowiem mogą pociągnąć za sobą poważne powikłania. Dotyczy to zwłaszcza mocno rozwiniętych zmian żylnych, ale nawet w przypadku niewielkich objawów zalecane jest poddanie się badaniu, aby ocenić stan swoich naczyń krwionośnych.
Dodatkowymi wskazaniami do wykonania ultrasonografii z efektem Dopplera są też dolegliwości bólowe w rejonie nóg i częste obrzęki kończyn dolnych. Warto zgłosić się na badanie też w przypadku występowania różnego typu parestezji, czyli mrowienia,  drętwienia, czy kłucia. Niepokojącymi sygnałami, mogącymi świadczyć o zaburzeniach krążenia jest też uczucie ciężkości nóg, ich wysoka temperatura oraz zaczerwienienie. 

Co wykrywa USG Doppler żył?

Za pomocą technologii Doppler możliwe jest wczesne zdiagnozowanie wielu chorób układu krwionośnego, a dzięki temu wdrożenie odpowiedniej terapii. Badając żyły kończyn dolnych za pomocą USG Doppler można wykryć m.in. chorobę zakrzepowo-zatorową, charakteryzującą się powstawaniem zakrzepów. Tworząca się w żyłach skrzeplina jest groźnym stanem, może bowiem oderwać się, powodując zator lub zatkać żyłę wywołując niedokrwienie pobliskich narządów.  
Doppler żył kończyn dolnych wykrywa też niedomykanie się zastawek, co jest przyczyną formowania się żylaków, czy przewlekłą niewydolność żylną. Schorzenia te stanowią podstawę do podjęcia dalszego leczenia, która może polegać np. na zastosowaniu zabiegu skleroterapii lub operacji chirurgicznej zwanej flebektomią.

Przeciwwskazania do USG Doppler

Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych jest w pełni bezpieczną procedurą, nie wymagającą ingerencji w organizm. Z tego względu nie występują praktycznie ograniczenia do jego przeprowadzenia. Jedynym przeciwwskazaniem mogą być świeże uszkodzenia skóry w miejscu poddanym badaniu (rany lub oparzenia).

Badanie Doppler w Skin-Medic

W klinice Skin-Medic przeprowadzamy profesjonalną diagnostykę schorzeń naczyń krwionośnych kończyn dolnych, która jest elementem kwalifikacji do zabiegów leczniczych. Procedura USG Doppler jest przeprowadzana przez wykwalifikowanego lekarza, w komfortowych dla pacjentów warunkach. Po wykonanej ultrasonografii badana osoba otrzymuje od nas pełne wyniki, które są szczegółowo analizowane i wyjaśniane podczas wizyty.

Shopping Cart
Scroll to Top